czwartek, 13 września 2018

JAK ZMNIEJSZYĆ KOSZTY NA WYJEŹDZIE?


Kupienie tanich biletów lotniczych czy oferty last minute, to nie wszystko. Na miejscu też trzeba jakoś przetrwać, aby nie wydać masy pieniędzy. Jak wiadomo wyjazdy i podróżowanie nie należą jakby nie było do najtańszych. Jednakże koszty można zmniejszyć na wyjeździe.

Postaram się Wam podać kilka sposobów, dzięki którym wydamy mniej. Może nawet zostanie coś na kolejny wyjazd.

1. TANIE JEDZENIE  

Fajnie jest zjeść coś w restauracji, ale niekoniecznie taniej. Dlatego polecam kupować coś w marketach, piekarni i samemu uszykować posiłek. Według mnie zawsze wyjdzie taniej.


2. KUPOWANIE JEDNEJ PORCJI W KNAJPIE/RESTAURACJI NA WIĘCEJ OSÓB 

Od czasu do czasu można odżałować i faktycznie pójść do restauracji czy baru zjeść coś lokalnego, ale wtedy kupcie jedną porcje albo danie na przykładowo dwie osoby. Co prawda dziwnie będą na Was patrzeć, ale nie warto tym się przejmować.

3. TANIE NOCLEGI 

Nocowanie w hotelu na pewno jest wygodne, ale znacznie podnosi koszty na wyjeździe. Dlatego polecam trzy opcje.

Pierwszą jest Couchsurfing, czyli nocowanie u lokalnych mieszkańców na zasadzie wymiany kulturowej.

Drugą już odpłatną, ale tańszą niż hotel jest hostel. Może gorszy standard lub mniej komfortowy (sale wieloosobowe), jednak warto się zastanowić nad tą opcją.

Ostatnie co przychodzi mi do głowy, to jeszcze nocleg w namiocie. Niemniej nie każdy może za tą formą noclegu przepadać. 

4. PAMIĄTKI OGRANICZYĆ DO MINIMUM

Wiem, jak niekiedy ciężko oprzeć się przed kupnem fajnej pamiątki, ale jeśli wyjazd ma być nisko-kosztowy to niestety trzeba ograniczyć kupna ich do minimum. Najtaniej zawsze kosztuje według mnie pocztówka i magnes.


5. LOKALNE I ALTERNATYWNE ŚRODKI TRANSPORTU

Z reguły najtaniej wychodzą lokalne autobusy/tramwaje/metro itd. Dlatego nimi najlepiej się przemieszczać. Natomiast, jak lubicie większe atrakcje i nie ogranicza Was czas to warto spróbować czasem autostopu. Tylko do niego trzeba już podchodzić z rozsądkiem.


Można oczywiście zwiedzać pieszo, ale taka opcja dotyczy zwiedzania bardziej miast niż większych przestrzeni. Choć dla chcącego niż trudnego.

Wynajem auta to bardzo wygodna rzecz, ale często droższa.

6. LOKALNE BIURA PODRÓŻY

Nie zawsze można sobie pozwolić na zwiedzanie na własną rękę czy też własnym środkiem transportu. Wtedy warto poszukać lokalnych biur podróży, ponieważ nasi touroperatorzy naliczają marżę, aby coś zarobić. Jedynym minusem dla niektórych może być w tym przypadku obcy język.

Czasem można negocjować cenę wycieczki w takim lokalnym biurze podróży, ale to już zależy od kraju. Wystarczy przed wyjazdem rozeznać się i wykorzystać możliwości, jakie dany kraj oferuje.

7. DARMOWE WSTĘPY LUB ZNIŻKI 

Na koniec chciałabym zwrócić uwagę na darmowe wstępy do miejsc, które chce się zobaczyć. Bilety wstępu potrafią być bardzo drogie. Jednakże czasem można się spotkać z dniami czy godzinami, kiedy wstęp jest bezpłatny. Ponadto dzieci czy studenci często mają zniżki, co warto wykorzystać.

Nie zapominajmy też o miejscach, które zawsze będą darmowe. Warto ich w danym miejscu poszukać.


Czasem można zyskać kupując bilety z wyprzedzeniem poprzez Internet, choć raczej nie jest taka opcja łatwo dostępna w każdym miejscu lub kraju.

Może post nie był najdłuższy, ale na pewno pozwala zwrócić uwagę na sposoby, o których często się zapomina. Nie zawsze najwygodniejszy sposób będzie, tym najtańszym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz