piątek, 20 listopada 2015

10 POWODÓW DLA KTÓRYCH TRZEBA ZOBACZYĆ HISZPANIĘ

Tym razem postanowiłam wymienić w ramach cyklu postów o Hiszpanii; 10 powodów dla których trzeba zobaczyć ten kraj.

10 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO ZOBACZYĆ HISZPANIĘ- TOLEDO

Oczywiście można by uzbierać większą liczbę uzasadnień, ale postanowiłam wymienić te w pierwszej czołówce.

Na same wspomnienie mam ochotę wskoczyć do samolotu i tam znowu polecieć; aby wzbogacić się o nowe doświadczenia i miejsca.

Podana poniżej lista to jedynie przedsmak tego co pojawi się jeszcze na blogu i wstęp, który powinien pojawić się jeszcze przez postem o San Sebastian przeczytasz tutaj 

W takim razie nie przedłużając zapraszam do zapoznania się z listą. Kolejność jest przypadkowa.

1. Słońce przez większą część roku. To jest to za czym tęsknię, kiedy u nas w Polsce zamiast pięknego nieba i Słońca widać szereg chmur.2. Dostęp do ciepłego Morza Śródziemnego. Oj tak, wejść do wody bez obaw, że doznam szoku termicznego jak nad naszym Bałtykiem to jest to.

10 POWODÓW- DOSTĘP DO M. ŚRÓDZIEMNEGO
10 POWODÓW- DOSTĘP DO MORZA

3.  Cudowne przykłady architektury. Patrząc na nie jeden budynek doświadczałam na każdym kroku  majstersztyk ich twórców. Pomyśleć, ile pracy ich to kosztowało i to jeszcze w czasach bez współczesnych sprzętów i maszyn. To zadziwia mnie za każdym razem.

10POWODÓW-CUDOWNE PRZYKŁADY ARCHITEKTURY
10 POWODÓW-ARCHITEKTURA
10 POWODÓW-ARCHITEKTURA-AVILA

4. Zapierające widoki. Każde miejsce/miasto ma swoje punkty widokowe i nigdy jeszcze się nie zawiodłam kierując się właśnie tam. To dla mnie prawie jak oddech świeżego powietrza.

10 POWODÓW- ZAPIERAJĄCE WIDOKI
10 POWODÓW- ZAPIERAJĄCE WIDOKI


5. Cudeńka Gaudiego. Mam tutaj oczywiście na myśli Barcelonę z Sagrada Familia, Parkiem Güela na czele. To coś na pograniczu baśni i natury. Wiem, że to dziwnie brzmi, ale trudno znaleźć inne słowa adekwatne do tego jakie odczucia we mnie budzą.

10 POWODÓW- GAUDI-SAGRADA FAMILIA

10 POWODÓW-GAUDI-KAMIENIOŁOM
10 POWODÓW-GAUDI-LATARNIE ULICZNE

6. Język hiszpański bynajmniej dla mnie miłośniczki tego języka. Uwielbiam go słuchać zwłaszcza na żywo. Jeśli chodzi o naukę to sama siebie nie rozumiem. Mam porywy, że się uczę a potem przerwa i tak na zmianę.

10 POWODÓW- JĘZYK HISZPAŃSKI


Więcej rozumiem co mówią niż gdybym miała sama się wypowiedzieć poza podstawowymi zwrotami. Kiedy byłam w Hiszpanii i miałam okazję spróbować swoich sił to miałam z tego ogromną satysfakcję.

Pora pomyśleć nad powrotem do nauki tego języka. Szkoda żeby to czego się uczyłam odeszło w zapomnienie.

7. Miniatura Maroka. Może co niektórzy się domyślają, że mam na myśli Granadę. Niezmiernie fascynujące świadectwo pobytu Maurów na tych terenach w dawnych wiekach.

Zakochałam się w stylu mudejar ukazujący niesamowitą szczegółowość w detalach, powstały z połączenia elementów islamskich z chrześcijańskimi (konkretnie romańskich i gotyckich).

10 POWODÓW-MINIATURA MAROKA-GRANADA
10 POWODÓW-MINIATURA MAROKA-MUDEJAR

8. Jedzenie. Można przebierać, ale ja zakochałam się w tamtejszych kanapkach z szynką dojrzewającą serrano (którą i w Polsce teraz zastaniecie), miodzie pomarańczowym (u nas jeszcze nie spotkałam), kalmarach i na koniec w churros- smażonych paluszków z ciasta.

10 POWODÓW-JEDZENIE


9. Wino Rioja i Sangria. Zresztą uwielbiam zasmakowywać w różnych, więc nie ma zaskoczenia, że wina znalazły się na liście. Sangria najlepiej z lodem w wysokiej szklance, smakowo trochę jak soczek, ale za to pyszny (uwaga na podróbki w Polsce, bo to nie to samo).

10. Flamenco. To tutaj się zrodziło i nie ma nic lepszego jak pokaz na żywo w "jaskiniach " dzielnicy Albaicin w Granadzie.

10 POWODÓW-FLAMENCO

10 POWODÓW- FLAMENCO WYSTĘP


I tak zabrnęliśmy do końca, który tak na prawdę nim nie jest. Jednakże zdążę jeszcze przedstawić Wam inne wspaniałe miejsca, które warte są do umiejscowienia na liście jako punkt 11, 12,....itd. w następnych wpisach o Hiszpanii. Nic dodać, nic ująć.


Czy z podanych punktów coś Was najbardziej zaciekawiło? A co z kolei umieścilibyście jak punkt pierwszy na liście, gdyby kolejność nie byłaby przypadkowa?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz