czwartek, 10 września 2015

JAKIE PAMIĄTKI PRZYWIEŹĆ Z EGIPTU?Wracając do tematu kraju faraonów postanowiłam podać Wam parę przykładów rzeczy, które można przywieźć sobie na pamiątkę z tego państwa.

Postaram się napisać krótko, zwięźle i na temat.
Wędrując od bazaru do bazaru napotkacie nie mały problem, co wybrać spośród licznych przedmiotów.

Oczywiście jestem zdania, że nie ma lepszej pamiątki od wspomnień i zdjęć. To bezsprzecznie punkt numer jeden na mojej liście. Ktoś stojący obok będzie zastanawiał się, ile można fotografować. Jestem osobiście zdania, że lepiej wykonać ich więcej i po powrocie dokonać segregacji niżeli potem żałować, że czegoś nie uwieczniło się na zdjęciu. Ktoś z Was też tak ma?!

Muszę się jednak przyznać, że oprócz wspomnianych fotografii nie jestem w stanie się oprzeć kupieniu choćby najdrobniejszej rzeczy z danego miejsca. Kiedyś robiłam to w mniej kontrolowany sposób, przyznaję się bez bicia.

Obecnie zanim gdziekolwiek się udam staram się wywęszyć w sieci czy w przewodniku, co warto przygarnąć. W ten sposób, kiedy znajdę się w danym miejscu, wiem czego szukać i nie miotam się, czy wziąć to, czy to.

Zwłaszcza, iż nie zawsze mamy cały dzień na chodzenie po bazarkach/sklepach. Najzwyczajniej w świecie, szkoda nam na to czasu, lepiej nacieszyć się miejscem.

CO PRZYWIEŹĆ Z EGIPTU?

 


Co warto z Egiptu przywieźć oprócz zdjęć? Poniżej wypisałam dla Was parę przykładów (pewnie nie będą to propozycje bardzo odkrywcze, ale chciałam skonsolidować je dla Was w jednym miejscu):

1. kalendarz z elementami papirusów - nie ma to jak praktyczna pamiątka (zawsze, jak skończy się rok można wyciąć papirusy i włożyć w antyramę).


2. nie można pominąć pocztówek - w moim przypadku to właściwie tradycja, pocztówka z każdego miejsca/kraju.

Przy okazji, osoby lubiące je wysyłać, mała uwaga. Dobrze się zastanówcie, gdzie te kartki wrzucacie, bo np.  hotelu w Hurghadzie Empire Three Corner tego nie polecam, do dziś żadna kartka nie doszła, ani moja ani znajomej.


3. magnesy- co prawda, kiedy ja byłam nie były w obiegu, a przynajmniej ja ich nie widziałam. Teraz chętnie bym magnesik przygarnęła na moją tablicę magnesową.

4. szisza - może Wam posłużyć jako dekoracja, albo fajna atrakcja dla gości. Warto sprawdzić, jak to jest tam na miejscu. Tutaj mała dygresja, jeżeli jakiś sprzedawca zechce Was ugościć herbatą i właśnie sziszą to nie wahajcie się; fajne doświadczenie.

5. przyprawy, herbata itp. - przechodząc koło straganu ujmie Was niezwykła gama różnych zapachów, aż trudno przejść obok. Nie wspominając, że są to produkty całkowicie naturalne.

6. zakładki do książek - zrobione z papirusów (uwaga na podróby) - kolejna praktyczny zakup dla Was lub bliskich


7. skarabeusz na szczęście-wykonywane z różnych tworzyw, mniejsze lub większe (czasem sprzedawca do zakupów dołączy takiego gratis).

8. ręcznik plażowy np. z wielbłądem - gdyby ktoś z Was zapomniał zabrać takowy z domu, albo zapragnął wymienić na nowy to na bazarach znajdzie ich mnóstwo do wyboru. 

9. figurki z postaciami faraonów, piramid itp. - ich jest tam od groma, uwaga na made in China. Warto zajść do miejsca, gdzie je wykonują, wtedy macie pewność kto je wykonał.


10. inne elementy dekoracyjne świeczniki, lampki, dywany itd.

11. ostatni element to zawieszka ze swoim imieniem w postaci hieroglifów - złote, srebrne; też fajna pamiątkaUWAŻAJ CO KUPUJESZ

 

Skoro jesteśmy w temacie pamiątek należałoby wspomnieć o restrykcjach dotyczących przewozu różnego typu przedmiotów nakładanych przez władze danego kraju.

Dla wielbicieli muszelek, cóż obowiązuje zakaz ich wywozu z Egiptu. Oczywiście możecie zaryzykować, ale nie wiem jak Wy, ale ja nie chciałabym trafić za coś takiego do więzienia, a taka kara za to właśnie jest.

Tak samo uwaga na elementy rafy koralowej, antyki czy skóry.

CENY- KWESTIA SPORNA

 


Na koniec ceny pamiątek. Nie napiszę dokładnie ile, co kosztowało, bo jak pisałam w pierwszym poście o Egipcie obowiązuje tam tradycja targowania. Dodatkowo cenę uzależniają, od tego jakiego ich zdaniem przedstawicielami kraju jesteście.

Mam nadzieję, że wpis będzie pomocny i wyklaruje nieco waszą wiedzę na ten temat.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz