piątek, 18 grudnia 2015

DLACZEGO WARTO UCZYĆ SIĘ JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO?

Na odmianę o Hiszpanii nieco w innej odsłonie. Nauka języków obcych towarzyszy nam od dawna, kiedy tylko w szkole wprowadzono taki obowiązek. Sztywno nauczano nas ortografii i słówek, ale nikt nie mówił co to nam w przyszłości da.Jeśli chodzi o naukę hiszpańskiego, to nie wiem czy istnieje możliwość jego nauki w ramach zajęć szkolnych. Za moich czasów był powiedzmy do wyboru angielski, niemiecki lub francuski. Hiszpański znałam jedynie z oglądanych przeze mnie telenowel.

Na dodatek kiedy odkryłam po kilku latach, że można obejrzeć odcinki na youtube.pl, to nie odstępowałam komputera na krok. Oczywiście nikt mi nie tłumaczył co mówią i brakowało napisów, ale im więcej oglądałam tym lepiej zaczynałam rozumieć.

Można powiedzieć, że zakochałam się w tym języku. Ma coś w sobie. Warto znać choćby jego podstawy choćby dla własnej satysfakcji i nigdy nie wiadomo, czy nam się znajomość tego języka nie przyda.

Nie zrozumcie mnie źle nie znam hiszpańskiego biegle, ale jakoś zawsze się dogadam.

DLACZEGO WARTO 

Sporządziłam dla Was listę powodów, dlaczego warto przyswoić sobie ten język.

Gotowi?!...

W takim razie zaczynamy.

1. Z reguły, gdy ktoś by Was zapytał, który język używany jest przez największą liczę ludzi na Ziemi, odpowiedzielibyście angielski. Prawda jest taka, że jest nim właśnie hiszpański. Kto by pomyślał.

2.  Nauka języków obcych sama w sobie rozwija umysł. Budzi w nas kreatywność, poprawia pamięć itp.

3.  Oczywiście pomaga podczas podróży po krajach, gdzie używa się języka hiszpańskiego. Kiedy zgubimy drogę albo zechcemy coś kupić lepiej dzięki temu się dogadamy.

Zwłaszcza, że wiem z własnego doświadczenia, że Hiszpanie bynajmniej, angielskiego nie umieją za bardzo. Bardzo bronią swojej przynależności. Podobnie jak Francuzi, choć oni ponoć potrafią angielski, ale udają, że nie znają.

4.  Jeżeli spodobają się Wam książki hiszpańskich autorów będziecie mogli sięgnąć po oryginalne wydania.

5.  Podobnie w przypadku muzyki, będziecie wiedzieli o czym śpiewa dany piosenkarz lub piosenkarka.

6. Można poznać ciekawych ludzi z Hiszpanii lub przykładowo z krajów Ameryki Południowej, wyłączając Argentynę.

7.  Ma ładne brzmienie.

8.  Może być dodatkowym atutem podczas szukania pracy.

9.  Jest łatwo przyswajalny. Każdy powinien bez problemów ogarnąć choćby podstawy.

10.  Tłumaczenie hiszpańskich filmów będzie zbędne.

11.  Ten punkt specjalny, czyli zawsze możecie Drogie Panie poflirtować z przystojnym Hiszpanem, a Panowie z piękną Hiszpanką :)

SPRAWDZONE METODY SAMODZIELNEJ NAUKI

Także nie pozostaje Wam nic, jak wskoczyć w buty do najbliższej księgarni i wyposażyć się w Hiszpański dla początkujących albo zaszaleć na całego i kupić cały pakiet. Mogę na pewno polecić "Hiszpański Multipakiet" wyd. Edgard, który w przystępny sposób wprowadzi Was w tajniki tego języka obcego. W moich zmaganiach towarzyszy mi od kilku lat, co nie znaczy że inne publikacje są złe.

Poza tym, jeśli będziecie w kraju hiszpańsko-języcznym wystawcie swoje uszy i słuchajcie rozmów mieszkańców. Kiedy czasem u nas w Polsce usłyszę rozmowę w tym języku, a ludzie nie są z pewnością Polakami ( jak mniemam przyjechali na Erasmusa) to normalnie moja dusza podskakuje z radości a uszy wsłuchują się w każde wydane z ust słowo. Serio.

Nie ma nic lepszego niż wsłuchiwanie się w dany język obcy. W końcu nas też nikt nie uczył od niemowlaka rodowego języka. Najpierw słuchaliśmy i naśladowaliśmy a gramatyka przyszła później. Tak też powinno być według mnie w przypadku języków obcych.

Jednakże, jeśli nie macie możliwości słuchania na żywo załączcie sobie muzykę, film bez narratora, tylko ewentualnie napisy i próbujcie powtarzać usłyszane słowa, frazy i szukajcie tłumaczeń.

Sprawdza się również czytanie książek w oryginale. Jeśli czegoś nie rozumiecie sprawdzacie w słowniku itp. Zależy oczywiście na ile czujecie się na siłach.

Powyższe metody są mi najbliższe i na pewno pomagają.


I jak przekonałam Was choć odrobinę?:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz