niedziela, 29 listopada 2015

W POSZUKIWANIU DEFINICJI SUKCESU


SUKCES

Tym razem przygotowałam dla Was coś zupełnie innego. Jedna z moich jesiennych lektur na tyle mnie zainteresowała i poniekąd zmusiła do przemyśleń, że stała się inspiracją do nowego wpisu na blogu.

Czy sukces to tylko miliony na koncie bankowym?! Na pewno nie dla mnie, to coś znacznie więcej. Jednakże, żeby go zdefiniować należy zadać sobie z osobna parę pytań i zagadnień. Po to, aby określić swoją indywidualną definicję.

Dlatego, że dla każdej osoby będzie ona inaczej brzmiała. Może będzie miała podobne elementy, ale nigdy nie będzie identyczna.

Kiedy czytamy albo oglądamy w telewizji, że ta i ta osoba ostatnio zarobiła kolejny milion lub założyła wiodącą na rynku firmę pomyślimy zapewne temu to się powodzi, jest człowiekiem sukcesu; ale czy na pewno?!

Czym właściwie jest sukces? Ogólnikowo można by powiedzieć jest to osiągnięcie pewnego stanu, gdzie czujemy się zrealizowani życiowo. Jednak to bardzo ogólna definicja, nic nam nie mówi.

Dla jednego będzie to firma odnotowujące zyski, stanowisko kierownicze a dla innej osoby będzie to zdrowa szczęśliwa rodzina.

Zwłaszcza, że nawet jeśli będziemy bogaci itd. nie oznacza, że będziemy czuć się ludźmi sukcesu. Zamiast tego możemy nadal odczuwać pustkę i nie spełnimy się życiowo.

Dlatego też, szczegółowe określenie definicji życiowego powodzenia pomoże nam zobaczyć w jakim miejscu się znajdujemy, czy chcemy tam zostać czy jednak to nie jest to i nie czujemy się w pełni zrealizowani, potrzebujemy więcej od życia.

Od czego trzeba zacząć?!

ETAP 1


Zastanówmy się najpierw, czy w przeszłości osiągnęliśmy jakieś sukcesy i jak udało nam się je osiągnąć. Może to stanowić dla nas podpowiedź, jak zrealizować te następne. 

Oprócz tego prześledźmy życie osób, których uważamy za ludzi sukcesu i dlaczego. Jak ta osoba postępowała, jakimi cechami się wyróżniała itp.

Po trzecie pomyślmy, jakie sukcesy chcielibyśmy osiągnąć w przyszłości.

ETAP 2


Następnym zadaniem będzie podzielenie życia na osobne sfery i zaś wybór tych, w których chcielibyśmy osiągnąć sukces.  Przykładowo taką sferą będzie rodzina, finanse, praca, zdrowie, pozycja społeczna i inne.
 

ETAP 4


Należałoby poza tym wypisać na kartce takie cechy osobowości oraz warunki, które według nas cechować będą człowieka sukcesu.  

Wśród tych cech mogą być pasja, determinacja, motywacja, przedsiębiorczość, kreatywność czy wytrwałość, ale i inne. Macie szerokie pole wyboru w zależności o jakiej sferze życia będzie mowa.

Teraz zadajcie sobie pytanie, czy cechy i warunki które wymieniliście spełniacie a nad którymi trzeba będzie popracować lub całkowicie zmienić.

Przykładowo chcecie osiągnąć powodzenie w grafice komputerowej. Składnikami niezbędnymi będą między innymi kreatywność, pasja, motywacja, ale już lokalizacja będzie składnikiem zbędnym bo pracę tą można wykonać gdziekolwiek, czy to Polska czy Australia. Prawda?! No właśnie.

ETAP 5


W końcowym etapie trzeba się jeszcze zastanowić, czy nasze działania zmierzają do osiągnięcia satysfakcji życiowej czy też nie; według wcześniej określonych przez siebie warunków.

Jeśli wykonacie te zadania łatwiej będzie się Wam odnaleźć. Przejście przez te etapy pomoże Wam ułożyć swoją własną definicję sukcesu bez żadnych półśrodków i stanie się ona dla Was punktem odniesienia, kiedy nabierzecie wątpliwości albo się pogubicie.
 


Co myślicie? Macie już swoją definicję sukcesu?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz