piątek, 28 maja 2021

CO ZABRAĆ NA MADERĘ?

MADEIRA. WHAT TAKE IT WITH YOU.

Madera nie jest wyspą o ekstremalnych warunkach. Jednakże jej charakter sugeruje, aby nie zapomnieć zabrać konkretnych rzeczy. Zróżnicowany krajobraz i typ atrakcji są to dwa czynniki, które należy wziąć pod uwagę.

Zanim przejdziemy do listy powiedzmy sobie krótko, o samej wyspie.

Madera leży na Oceanie Atlantyckim i terytorialnie należy do Portugalii. Przeważa tu górzysty teren i jazda samochodem momentami potrafi przyprawić o gęsią skórkę nie jednego kierowcę. Nie jest ona jednak zbyt duża, dlatego przejazd od punktu do punktu nie zabiera dużo czasu. Jest nazywana wyspą wiecznej wiosny, ale oczywiście też potrafi pojawić się śnieg i być zimniej.


 

 

Nie chcę Was zanudzać podstawowymi informacjami, które przeczytacie w nie jednym przewodniku, dlatego przejdźmy zatem do tematu wpisu. Tak więc, co zabrać na Maderę?


1. Wygodne sportowe buty

Jest to raj dla piechurów, gdyż jest tu wiele ścieżek. Można przebierać. 

Szlaki górskie, trasy lewadami w lesie do wodospadów, szlak na Półwyspie Świętego Wawrzyńca. To miejsca, gdzie nie wyobrażam sobie chodzenia w sandałach czy zwykłych klapkach.


2. Aparat fotograficzny

Nie byłabym sobą, gdybym nie zamieściła go na liście. Zresztą, gdziekolwiek jadąc nie może go zabraknąć. Przy krajobrazach najlepiej sprawdza się obiektyw szerokokątny. Jeżeli go posiadacie, tym lepiej dla Was. Nie jest niezbędny, ale fajnie go mieć. 

Świetną alternatywą jest także aparat z wymienną optyką. Unikałabym na Waszym miejscu ciężkich lustrzanek. Sama niestety taką miałam i nieźle się umęczyłam jej ciężarem. Dlatego nie popełniajcie mojego błędu i jak już zainwestujcie w typ aparatu, o którym Wam piszę.


3. Plecak

Nie ma nic wygodniejszego podczas aktywnego zwiedzania niż plecak. Dużo się zmieści, ręce macie wolne, nic nie zjeżdża z ramienia. 

Ewentualnie można mieć nerkę, ale tam butelki wody już nie włożycie.


4. Nakrycie głowy

Wiele osób nie lubi nosić czapek czy kapeluszy, ale przydają się. Szczególnie, gdy od zbyt długiego przebywania na Słońcu boli Was głowa. 

Na pewno polecam założenie czapki idąc w góry, nasłonecznienie jest tam wbrew pozorom silne. Niezależnie od pory roku. 

Kapelusz na plażę (są nieliczne, małe i raczej kamieniste) przyda Wam się, jak łatwo się domyślić jedynie w okresie letnim, ewentualnie wiosennym (zależy od pogody).


5. Ubiór sportowy lub w stylu sportowym (wygodny) w góry

Na pewno znajdą się osoby, które za nim nie przepadają. Aczkolwiek nie wyobrażam sobie chodzić po górach w sukience, czy w sztywnych spodniach. W takich miejscach najlepiej sprawdza się wygodny ubiór.


6. Strój kąpielowy

Pomimo że, plaż jest jak na lekarstwo, ale w ciepłym okresie na pewno warto go mieć w torbie. Co może być przyjemniejszego od złapania oddechu na plaży i zamoczenie się w oceanie po aktywnym zwiedzaniu.

Jeżeli zawitalibyście na Maderę na wystarczająco długo to, możecie udać się na pobliską wyspę Porto Santo, gdzie znajdziecie piaszczystą szeroką plażę.


7. Kurtka/ płaszcz przeciwdeszczowy i bluza

Piszę o nich bardziej pod kątem, wspomnianych wcześniej gór. Nawet jadąc latem, trzeba liczyć się z nagłym załamaniem pogody. Ta zasada dotyczy wypraw w każde tereny górskie, nie tylko na Maderze. Miejcie to zawsze na uwadze, bo różnie może być.


8. Buty do wody

Jak już wybierzecie się na plaże, a nie ogranicza Was bagaż podręczny, to zabierzcie buty do wody. Plaże choć niewielkie, są kamieniste i w takim obuwiu będzie zdecydowanie wygodniej i przyjemniej.


Zamieszczam ten niezbędnik, abyście mogli lepiej przygotować się do wyjazdu. Unikniecie dylematów, co zabrać na Maderę. Nie będzie również sytuacji, że o czymś zapomnieliście lub nie przyszło Wam to do głowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz